Abolicja podatkowa – zapowiedzi Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów zapowiada, że od lipca do końca grudnia 2022 r. będzie można zgłosić dochód, który nie został opodatkowany. Od zgłoszonego dochodu trzeba będzie zapłacić podatek 8% albo 2% od wartości majątku za granicą. Abolicja obejmie tylko podatki dochodowe – PIT i CIT.
W praktyce, aby skorzystać z abolicji podatkowej podatnik będzie musiał zgłosić (wypełniając odpowiedni formularz) osiągnięty w przeszłości dochód, który nie został opodatkowany. Zadeklaruje jego wysokość, źródło i wysokość podatku, który powinien był zapłacić. Opisze też jak kapitał trafił za granicę.
Powyższe rozwiązanie będzie dotyczyć również dochodów osiągniętych w kraju. Wtedy podatnik zapłaci 8% podatek, bez żadnych odsetek za zwłokę. Od wartości nieznanego polskiemu fiskusowi majątku znajdującego się za granicą np. od wartości udziałów w zagranicznych spółkach, obligacji czy nieruchomości podatek będzie wynosił 2%.
Ministerstwo Finansów przyznaje, że jeżeli podatnik zgłosi tego rodzaju sytuację urzędowi skarbowemu, wpłaci podatek który zadeklarował w odniesieniu do nieujawnionych wcześniej dochodów według stawek 2% lub 8%, będzie bezpieczny.
Czekamy zatem na szczegóły tego rozwiązania, będącego częścią regulacji Polskiego Ładu.

Materiał przytoczony na mocy prawa cytatu ze strony gazetaprawna.pl

Comments are closed.