Jak przedsiębiorca może przygotować się do przepisów ustawy Polski Ład?

Ostatnie miesiące dają wiele do myślenia Polskim przedsiębiorcom. Mimo, iż proces legislacyjny ustawy Polski Ład nadal trwa to podatnicy już teraz mogą podjąć działania w celu zminimalizowania skutków powyższej ustawy w odniesieniu do ich działalności gospodarczej.

Generalnie Polski Ład promuje opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Dla części podatników może to być dobre i opłacalne rozwiązanie.

Jakie działania już teraz podatnicy mogą poczynić, aby w 2022 r. łatwiej było zdecydować o formie opodatkowania?

Przede wszystkim Ci podatnicy, którzy nie korzystają obecnie z opodatkowania swoich przychodów ryczałtem ewidencjonowanym  powinni sprawdzić jaką stawką ryczałtu będą opodatkowane w 2022 r. usługi wykonywane przez nich w ramach działalności gospodarczej. Może się okazać, że od przyszłego roku opodatkowanie ryczałtem będzie dużo korzystniejszą formą opodatkowania  od innych.  Jeśli nie jest możliwe określenie właściwej stawki ryczałtu właśnie teraz jest właściwy czas na wystąpienie z wnioskiem do GUS o sklasyfikowanie wykonywanych usług według PKWiU, aby łatwiej było dopasować właściwą stawkę ryczałtu.

Jaki jest czas realizacji?

Odpowiedź zostanie udzielona przez Urząd Statystyczny w ciągu 30 dni, a w sprawach skomplikowanych, wymagających dodatkowych wyjaśnień – nie później niż w ciągu 60 dni od daty wpływu wniosku do GUS.

Comments are closed.