1 stycznia 2022 r. nie tylko przewrót w podatkach dochodowych, to także bardzo duże i istotne zmiany w podatku VAT. Naszym zdaniem najistotniejszą nowością jest wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur.
W początkowej fazie jego funkcjonowania będzie on dobrowolny, nie oznacza to jednak, że podatnicy, którzy nie wdrożą go u siebie od 1 stycznia 2022 r. nie muszą w ogóle się nim interesować.
Jakie korzyści będzie miał podatnik korzystający z Krajowego Systemu e-Faktur?
- W przypadku otrzymania ustrukturyzowanej faktury korygującej in minus, nabywca będzie obowiązany do jej uwzględnienia w rozliczeniu za okres, w którym ją otrzymał;
- Obowiązku posiadania dokumentacji w zakresie uzgodnienia nowych warunków wynagrodzenia i ich spełnienia nie będzie się wymagało w przypadku wystawienia ustrukturyzowanej faktury korygującej;
- Urząd skarbowy będzie zobowiązany do zwrotu VAT w terminie 40 dni od dnia złożenia deklaracji, jeśli zostaną spełnione wszystkie poniższe warunki:
a) Podatnik za dany okres wystawiał jedynie faktury ustrukturyzowane bądź dokonywał sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej;
b) Kwota do przeniesienia z poprzedniej deklaracji nie przekracza 3.000 zł;
c) Podatnik przez kolejne 12 miesięcy był zarejestrowany jako VAT czynny, składał deklaracje i posiadał rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej, zawarty w wykazie (biała lista)
4. Faktury ustrukturyzowane będą przechowywane w Krajowym Systemie e-Faktur przez okres 10 lat licząc od końca roku, w którym zostały wystawione, chyba, że termin przedawnienia zobowiązania podatkowego będzie upływał później (wówczas również termin przechowywania zostanie przedłużony).
Organ podatkowy nie będzie mógł żądać od podatnika przekazania faktur ustrukturyzowanych w toku prowadzonego postępowania podatkowego. Jeśli odbiorca faktury nie wyrazi akceptacji na stosowanie faktur ustrukturyzowanych, faktura będzie przesyłana temu podatnikowi w postaci z nim uzgodnionej.