Skarbówka udostępniła już zeznania podatnikom

Od wczoraj Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła gotowe zeznania podatkowe PIT-37, PIT-38, PIT-28, PIT-36, ale tylko tym podatnikom, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Mimo wcześniejszych zapowiedzi ta usługa nie będzie przewidziana dla prowadzących biznes.

Przygotowane przez KAS deklaracje PIT uwzględniają ulgę na dzieci i zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia, oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP, ale pod warunkiem że rok wcześniej podatnik się na to zdecydował. Jeżeli w tym roku podatnik zmieni zdanie, może ten wybór zmienić.

Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Dlatego też w przypadku PIT-37 i PIT-38 podatnik może postąpić na kilka sposobów:
✅zaakceptować przygotowane przez skarbówkę zeznanie bez zmian i wysłać,
✅uzupełnić je o dodatkowe odliczenia zaakceptować i wysłać,
✅odrzucić zeznanie i złożyć je samodzielnie papierowo lub elektronicznie (można to też zrobić bez odrzucania Twojego e-PIT).
Można też nic nie zrobić – PIT zostanie wtedy automatycznie uznany za wysłany 30 kwietnia. Dzięki temu będzie złożony w terminie, nawet gdy podatnik nie podejmie żadnych działań.

W przypadku PIT-28 i PIT-36 wypełnione formularze trzeba zaakceptować, niezależnie od tego, czy podatnik coś w nich zmieniał, czy też nie. Należy pamiętać, że PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r. (28 lutego przypada bowiem w niedzielę).

Warto zweryfikować zeznanie przed zaakceptowaniem. W poprzednich latach zdarzały się błędy.

Materiał przytoczony na mocy prawa cytatu ze strony www.gazetaprawna.pl

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *