Będą zmiany w akcyzie od aut osobowych

Od 1 lipca 2021 r. ma obowiązywać nowy wzór deklaracji uproszczonej w sprawie podatku akcyzowego od samochodów osobowych.
Powyższe jest konsekwencją uchwalonej w nowelizacji z 30 marca br. ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu wyeliminowanie problemu unikania akcyzy od aut osobowych. Pojawi się m.in. obowiązek zapłaty akcyzy, gdy podatnik wprowadzi zmiany konstrukcyjne, które pozwalają zmienić samochód ciężarowy w osobowy.

Ponadto od 1 lipca br. formularz AKC-US w wersji papierowej będą mogły przekazywać fiskusowi jedynie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Natomiast podatnicy prowadzący biznes będą składać je obowiązkowo za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

MF pracuje też nad innym rozporządzeniem, które określi wzory dokumentów potwierdzających zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego lub brak takiego obowiązku. Ma to również związek ze wspomnianą nowelizacją, ponieważ zakłada ona, że przy rejestracji w Polsce aut ciężarowych i specjalnych o dopuszczalnej masie do 3,5 t (zarówno sprowadzonych z krajów UE, jak i wyprodukowanych w Polsce) wymagany będzie dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy.

Materiał przytoczony na mocy prawa cytatu ze strony gazetaprawna.pl

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *